United Chemi-Con KXG450VB101M18X40LL
KXG450VB101M18X40LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG450VB101M18X40LL
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
KXG450VB101M18X40LL.pdf
Availability of KXG450VB101M18X40LL
QUANTITY
KXG450VB101M18X40LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG450VB101M18X40LL
Internal Part NumberEIS-KXG450VB101M18X40LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG450VB101M18X40LL
Related LinksKXG450VB1, KXG450VB101M18X40LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG450VB101M18X40LL Details Description
Related parts for KXG450VB101M18X40LL
IC RS232 3V/+/-25KV ESD 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 15.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf