FFF KY03015300J0G
KY03015300J0G picture photo
Mfg. Part Number
KY03015300J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 90D ROU
Datasheet Download
KY03015300J0G.pdf
Availability of KY03015300J0G
QUANTITY
KY03015300J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KY03015300J0G
Internal Part NumberEIS-KY03015300J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,250
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKY
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.34 Nm (3.0 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY03015300J0G
Related LinksKY0301, KY03015300J0G Datasheet, FFF Distributor
KY03015300J0G Details Description
Related parts for KY03015300J0G
SWITCH SNAP SPDT 300MA PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47 OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 30A 1.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .254M 21POS datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
POWER CONNECTOR FEMALE CONTACT datasheet.pdf
SGE-225-2-0570L 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf