United Chemi-Con KY10VB562M16X25LL
KY10VB562M16X25LL picture photo
Mfg. Part Number
KY10VB562M16X25LL
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
KY10VB562M16X25LL.pdf
Availability of KY10VB562M16X25LL
QUANTITY
KY10VB562M16X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY10VB562M16X25LL
Internal Part NumberEIS-KY10VB562M16X25LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.93A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY10VB562M16X25LL
Related LinksKY10VB56, KY10VB562M16X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY10VB562M16X25LL Details Description
Related parts for KY10VB562M16X25LL
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf