FFF KY11015200J0G
KY11015200J0G picture photo
Mfg. Part Number
KY11015200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D ROU
Datasheet Download
KY11015200J0G.pdf
Availability of KY11015200J0G
QUANTITY
KY11015200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KY11015200J0G
Internal Part NumberEIS-KY11015200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,016
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKY
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.34 Nm (3.0 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY11015200J0G
Related LinksKY1101, KY11015200J0G Datasheet, FFF Distributor
KY11015200J0G Details Description
Related parts for KY11015200J0G
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
CODING KEY datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
QG PATCHBAY 1RU EHSC datasheet.pdf
SL5 P MNG 2STMMF WIDETEMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf