FFF KY19015000J0G
KY19015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
KY19015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D SQU
Datasheet Download
KY19015000J0G.pdf
Availability of KY19015000J0G
QUANTITY
KY19015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KY19015000J0G
Internal Part NumberEIS-KY19015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,016
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKY
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.34 Nm (3.0 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY19015000J0G
Related LinksKY1901, KY19015000J0G Datasheet, FFF Distributor
KY19015000J0G Details Description
Related parts for KY19015000J0G
LOW PROFILE TAPED 6 POS DIP SW datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5 datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.55V SC-70-3 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
MAGNET PERM SMCO5 5.0X4.0MM datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 20A TO220 datasheet.pdf
10 PPR datasheet.pdf
LONG DISTANCE PROX datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 150MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf