FFF KY22015000J0G
KY22015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
KY22015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 180D SQU
Datasheet Download
KY22015000J0G.pdf
Availability of KY22015000J0G
QUANTITY
KY22015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KY22015000J0G
Internal Part NumberEIS-KY22015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,058
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKY
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.34 Nm (3.0 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY22015000J0G
Related LinksKY2201, KY22015000J0G Datasheet, FFF Distributor
KY22015000J0G Details Description
Related parts for KY22015000J0G
CONN SOCKET 18-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V C0G RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SHROUD FOR SMP CONNECTORS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
2200UF 50V 18X35.5 105C RAD datasheet.pdf