United Chemi-Con KY35VB122M12X30LL
KY35VB122M12X30LL picture photo
Mfg. Part Number
KY35VB122M12X30LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
KY35VB122M12X30LL.pdf
Availability of KY35VB122M12X30LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KY35VB122M12X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY35VB122M12X30LL
Internal Part NumberEIS-KY35VB122M12X30LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.65A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY35VB122M12X30LL
Related LinksKY35VB12, KY35VB122M12X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY35VB122M12X30LL Details Description
Related parts for KY35VB122M12X30LL
IDC CABLE - MKC20K/MC20G/MCS20K datasheet.pdf
LED SLIDE SHORT T2 12V WHITE datasheet.pdf
IC 3-PLL SYNTH/MULT/DIV 20-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 14A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
04P MTA100 HDR ASY PL STR 30A datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
WI-FI MODULE 802.11 B/G/N datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf