United Chemi-Con KY50VB561M18X15LL
KY50VB561M18X15LL picture photo
Mfg. Part Number
KY50VB561M18X15LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
KY50VB561M18X15LL.pdf
Availability of KY50VB561M18X15LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KY50VB561M18X15LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KY50VB561M18X15LL
Internal Part NumberEIS-KY50VB561M18X15LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.93A
Impedance54 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KY50VB561M18X15LL
Related LinksKY50VB56, KY50VB561M18X15LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KY50VB561M18X15LL Details Description
Related parts for KY50VB561M18X15LL
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
1X5 SFP CAGE ASSY W/ PRESS PINS datasheet.pdf
2.54MM SRSW SMT HDR W/O CAP datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf