FFF KZ21705000J0G
KZ21705000J0G picture photo
Mfg. Part Number
KZ21705000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 45D SQU
Datasheet Download
KZ21705000J0G.pdf
Availability of KZ21705000J0G
QUANTITY
KZ21705000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KZ21705000J0G
Internal Part NumberEIS-KZ21705000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,015
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesMuse KZ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KZ21705000J0G
Related LinksKZ2170, KZ21705000J0G Datasheet, FFF Distributor
KZ21705000J0G Details Description
Related parts for KZ21705000J0G
CAP FILM 330PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
RES 130 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 10TDFN datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SNAP MICROLOAD datasheet.pdf
MODULE SIFLEX02 WIRE ANTENNA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 52POS datasheet.pdf