Panasonic Electric Works TXD2SA-L-12V-X
TXD2SA-L-12V-X picture photo
Mfg. Part Number
TXD2SA-L-12V-X
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
TXD2SA-L-12V-X.pdf
Availability of TXD2SA-L-12V-X
QUANTITY
TXD2SA-L-12V-X Order Process
Ship out your order
Specifications of TXD2SA-L-12V-X
Internal Part NumberEIS-TXD2SA-L-12V-X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesTX-D
PackagingTape & Reel (TR)
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current12.5mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time4ms
Release Time4ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power150 mW
Coil Resistance960 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXD2SA-L-12V-X
Related LinksTXD2SA-, TXD2SA-L-12V-X Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
TXD2SA-L-12V-X Details Description
Related parts for TXD2SA-L-12V-X
WIRE WW ETFE 28AWG 2X50' BLUE datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 300 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH SP3T US8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 47POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
TOOL HAND CABLE READY CAT5E JACK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 100W 200V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf