United Chemi-Con KZE100VB271M12X30LL
KZE100VB271M12X30LL picture photo
Mfg. Part Number
KZE100VB271M12X30LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
KZE100VB271M12X30LL.pdf
Availability of KZE100VB271M12X30LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KZE100VB271M12X30LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KZE100VB271M12X30LL
Internal Part NumberEIS-KZE100VB271M12X30LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KZE100VB271M12X30LL
Related LinksKZE100VB2, KZE100VB271M12X30LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KZE100VB271M12X30LL Details Description
Related parts for KZE100VB271M12X30LL
TERM LOCK/FORK NYL 16-14AWG #8 datasheet.pdf
VARISTOR 23V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 17POS TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
GROOVE HEAD GREEN LED datasheet.pdf
EVALUATION SYSTEM FOR MAX11615 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/8W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf