Recom Power RPP20-2405DW/N
RPP20-2405DW/N picture photo
Mfg. Part Number
RPP20-2405DW/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W DUAL +/-5V OUT
Datasheet Download
RPP20-2405DW/N.pdf
Availability of RPP20-2405DW/N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP20-2405DW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP20-2405DW/N
Internal Part NumberEIS-RPP20-2405DW/N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP20-W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A, 2A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.60" L x 1.00" W x 0.46" H (40.6mm x 25.4mm x 11.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP20-2405DW/N
Related LinksRPP20-2, RPP20-2405DW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RPP20-2405DW/N Details Description
Related parts for RPP20-2405DW/N
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.25A T/R datasheet.pdf
TVS DIODE 273VWM 438VC DO204AL datasheet.pdf
DUPLEXER FBAR MINI PCS 3X3MM datasheet.pdf
LOCATOR FOR Z80-255 22-28AWG datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
RES 160K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 0.2 10V SMD datasheet.pdf