United Chemi-Con KZE10VB102M10X16LL
KZE10VB102M10X16LL picture photo
Mfg. Part Number
KZE10VB102M10X16LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
KZE10VB102M10X16LL.pdf
Availability of KZE10VB102M10X16LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KZE10VB102M10X16LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KZE10VB102M10X16LL
Internal Part NumberEIS-KZE10VB102M10X16LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.43A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KZE10VB102M10X16LL
Related LinksKZE10VB10, KZE10VB102M10X16LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KZE10VB102M10X16LL Details Description
Related parts for KZE10VB102M10X16LL
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH 56-TQFN datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
WIRE GUIDE FUNNEL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf