United Chemi-Con KZE16VB392M16X25LL
KZE16VB392M16X25LL picture photo
Mfg. Part Number
KZE16VB392M16X25LL
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
KZE16VB392M16X25LL.pdf
Availability of KZE16VB392M16X25LL
QUANTITY
KZE16VB392M16X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KZE16VB392M16X25LL
Internal Part NumberEIS-KZE16VB392M16X25LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.46A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KZE16VB392M16X25LL
Related LinksKZE16VB39, KZE16VB392M16X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KZE16VB392M16X25LL Details Description
Related parts for KZE16VB392M16X25LL
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
25P CST 100 CONN HSG datasheet.pdf
V.I CHIP PRM REGULATOR EVAL BOAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 3.57M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf