United Chemi-Con KZE35VB471M10X20LL
KZE35VB471M10X20LL picture photo
Mfg. Part Number
KZE35VB471M10X20LL
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
KZE35VB471M10X20LL.pdf
Availability of KZE35VB471M10X20LL
QUANTITY
KZE35VB471M10X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KZE35VB471M10X20LL
Internal Part NumberEIS-KZE35VB471M10X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.82A
Impedance23 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KZE35VB471M10X20LL
Related LinksKZE35VB47, KZE35VB471M10X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KZE35VB471M10X20LL Details Description
Related parts for KZE35VB471M10X20LL
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 3A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf