United Chemi-Con KZE50VB102M16X25LL
KZE50VB102M16X25LL picture photo
Mfg. Part Number
KZE50VB102M16X25LL
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
KZE50VB102M16X25LL.pdf
Availability of KZE50VB102M16X25LL
QUANTITY
KZE50VB102M16X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KZE50VB102M16X25LL
Internal Part NumberEIS-KZE50VB102M16X25LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.01A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KZE50VB102M16X25LL
Related LinksKZE50VB10, KZE50VB102M16X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KZE50VB102M16X25LL Details Description
Related parts for KZE50VB102M16X25LL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 115NS 64FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MON 8-SOIC datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 800V TO-240AA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
OSC XO 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf