United Chemi-Con KZE50VB221M10X16LL
KZE50VB221M10X16LL picture photo
Mfg. Part Number
KZE50VB221M10X16LL
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
KZE50VB221M10X16LL.pdf
Availability of KZE50VB221M10X16LL
QUANTITY
KZE50VB221M10X16LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KZE50VB221M10X16LL
Internal Part NumberEIS-KZE50VB221M10X16LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.37A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)