AVX Corporation L0201R39AHSTR/500
L0201R39AHSTR/500 picture photo
Mfg. Part Number
L0201R39AHSTR/500
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 0.39NH 550MA 100 MOHM
Datasheet Download
L0201R39AHSTR/500.pdf
Availability of L0201R39AHSTR/500
QUANTITY
L0201R39AHSTR/500 Order Process
Ship out your order
Specifications of L0201R39AHSTR/500
Internal Part NumberEIS-L0201R39AHSTR/500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAccu-L®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance0.39nH
Tolerance±0.05nH
Current Rating550mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq11 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant33GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.011" (0.28mm)