AVX Corporation L0402R82AHN
L0402R82AHN picture photo
Mfg. Part Number
L0402R82AHN
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 0.82NH 500MA 60 MOHM
Datasheet Download
L0402R82AHN.pdf
Availability of L0402R82AHN
QUANTITY
L0402R82AHN Order Process
Ship out your order
Specifications of L0402R82AHN
Internal Part NumberEIS-L0402R82AHN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAVX - 0402 Thin Film Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesL0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance0.82nH
Tolerance±0.05nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm Max
Q @ Freq25 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant20GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
Height - Seated (Max)0.018" (0.45mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0402R82AHN
Related LinksL0402, L0402R82AHN Datasheet, AVX Corporation Distributor
L0402R82AHN Details Description
Related parts for L0402R82AHN
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 280MA 1.54 OHM datasheet.pdf
CONN CLUSTER PIN 16-18AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
M1000 SIG HDR STR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 10W datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 34POS datasheet.pdf