AVX Corporation L0603120JGWTR
L0603120JGWTR picture photo
Mfg. Part Number
L0603120JGWTR
Brief Description
FIXED IND 12NH 300MA 500 MOHM
Datasheet Download
L0603120JGWTR.pdf
Availability of L0603120JGWTR
QUANTITY
L0603120JGWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L0603120JGWTR
Internal Part NumberEIS-L0603120JGWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance12nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0603120JGWTR
Related LinksL06031, L0603120JGWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
L0603120JGWTR Details Description
Related parts for L0603120JGWTR
IC BUFF/LVL SHFTR N-INV 14SOIC datasheet.pdf
MARKING TAGS DIN RAIL 6MM TYPE K datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.19VC AXIAL datasheet.pdf
I-TRAC R/A HEADER PWR MOD 3CKT datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
JUNC BLOCK 1/2" PASSTHRU STUD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CTV 46C MIXED SKT RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf
100UF 160V 16X44.5 105C AXI datasheet.pdf