AVX Corporation L0603150FHLTR
L0603150FHLTR picture photo
Mfg. Part Number
L0603150FHLTR
Brief Description
FIXED IND 15NH 300MA 600 MOHM
Datasheet Download
L0603150FHLTR.pdf
Availability of L0603150FHLTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L0603150FHLTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L0603150FHLTR
Internal Part NumberEIS-L0603150FHLTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance15nH
Tolerance±1%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)600 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant2.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0603150FHLTR
Related LinksL06031, L0603150FHLTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
L0603150FHLTR Details Description
Related parts for L0603150FHLTR
Connector Receptacle 100 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 80E 15.5KV SEAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 8A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf