AVX Corporation L0603180FHLTR
L0603180FHLTR picture photo
Mfg. Part Number
L0603180FHLTR
Brief Description
FIXED IND 18NH 200MA 1.2 OHM SMD
Datasheet Download
L0603180FHLTR.pdf
Availability of L0603180FHLTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L0603180FHLTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L0603180FHLTR
Internal Part NumberEIS-L0603180FHLTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±1%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq28 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant3.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.71mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0603180FHLTR
Related LinksL06031, L0603180FHLTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
L0603180FHLTR Details Description
Related parts for L0603180FHLTR
CORD PATCH BANANA PLUG 4" GRAY datasheet.pdf
FUSE GLASS 350MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
IC HARDWARE MONITOR 14-TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 768 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
MAX-LOC F3 3/4 .218X.640 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 380MA 300 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf