AVX Corporation L06034R7DGWTR
L06034R7DGWTR picture photo
Mfg. Part Number
L06034R7DGWTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 500MA 150 MOHM
Datasheet Download
L06034R7DGWTR.pdf
Availability of L06034R7DGWTR
QUANTITY
L06034R7DGWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L06034R7DGWTR
Internal Part NumberEIS-L06034R7DGWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAccu-L®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance4.7nH
Tolerance±0.5nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.71mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L06034R7DGWTR
Related LinksL06034, L06034R7DGWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
L06034R7DGWTR Details Description
Related parts for L06034R7DGWTR
IC MCU 8BIT 4KB OTP 40DIP datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 10A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
MAG-MATE 048 PIN 28-31 010TPBR datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf