KEMET L0603C18NJRMST
L0603C18NJRMST picture photo
Mfg. Part Number
L0603C18NJRMST
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18NH 300MA 350 MOHM
Datasheet Download
L0603C18NJRMST.pdf
Availability of L0603C18NJRMST
QUANTITY
L0603C18NJRMST Order Process
Ship out your order
Specifications of L0603C18NJRMST
Internal Part NumberEIS-L0603C18NJRMST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesL-RMS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance18nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.71mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0603C18NJRMST
Related LinksL0603C1, L0603C18NJRMST Datasheet, KEMET Distributor
L0603C18NJRMST Details Description
Related parts for L0603C18NJRMST
FUSE GLASS 2A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #10 datasheet.pdf
CONN HEADER 13PS R/A 2MM T/H TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf