Vishay/Dale RN55C1744FB14
RN55C1744FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1744FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1744FB14.pdf
Availability of RN55C1744FB14
QUANTITY
RN55C1744FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1744FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1744FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1744FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1744FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1744FB14 Details Description
Related parts for RN55C1744FB14
CONN HEADER 58POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 6-DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 412 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 0.100 T/H datasheet.pdf