AVX Corporation L0805120GEWTR\500
L0805120GEWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
L0805120GEWTR\500
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12NH 750MA 200 MOHM
Datasheet Download
L0805120GEWTR\500.pdf
Availability of L0805120GEWTR\500
QUANTITY
L0805120GEWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of L0805120GEWTR\500
Internal Part NumberEIS-L0805120GEWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAccu-L®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance12nH
Tolerance±2%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 450MHz
Frequency - Self Resonant2.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.059" W (2.11mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.04mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L0805120GEWTR\500
Related LinksL0805120, L0805120GEWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
L0805120GEWTR\500 Details Description
Related parts for L0805120GEWTR\500
CONN HEADER 72POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO-220SIS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 5K OHM 8SOIC datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR LM4674 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A datasheet.pdf
OSC XO 148.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MODULE DIODE 135A INT-A-PAK datasheet.pdf
1.27 BTB HD SMT RA datasheet.pdf
470UF 10V 8X11,5 datasheet.pdf