Tamura L08P150D15
L08P150D15 picture photo
Mfg. Part Number
L08P150D15
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC
Datasheet Download
L08P150D15.pdf
Availability of L08P150D15
QUANTITY
L08P150D15 Order Process
Ship out your order
Specifications of L08P150D15
Internal Part NumberEIS-L08P150D15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Loop Hall Effect Sensors
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing150A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±1%
Accuracy-
Voltage - Supply±15V
Response Time10µs
Current - Supply (Max)12mA
Operating Temperature-10°C ~ 80°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L08P150D15
Related LinksL08P1, L08P150D15 Datasheet, Tamura Distributor
L08P150D15 Details Description
Related parts for L08P150D15
BOX PLASTIC BLK 4.74"L X 3.69"W datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED SS QUAD GREEN DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.9A 8-SOIC datasheet.pdf
IC RFID FRONT END 13.56MHZ 32QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
WIREMOUNT PLUG 16 CONTACT CLSD E datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CABLE CAT5E 6COND 24AWG 328.1' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 3W datasheet.pdf