Ohmite L100J250
L100J250 picture photo
Mfg. Part Number
L100J250
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 100W
Datasheet Download
L100J250.pdf
Availability of L100J250
QUANTITY
L100J250 Order Process
Ship out your order
Specifications of L100J250
Internal Part NumberEIS-L100J250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L100J250
Related LinksL100, L100J250 Datasheet, Ohmite Distributor
L100J250 Details Description
Related parts for L100J250
INTERFACE PROG 12KEY DISP OP6700 datasheet.pdf
IC DATA SELECT/MULTPLEX 16-TVSOP datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 22PF 25V 1205 datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf