Ohmite L100J30K
L100J30K picture photo
Mfg. Part Number
L100J30K
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 30K OHM 5% 100W
Datasheet Download
L100J30K.pdf
Availability of L100J30K
QUANTITY
L100J30K Order Process
Ship out your order
Specifications of L100J30K
Internal Part NumberEIS-L100J30K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L100J30K
Related LinksL100, L100J30K Datasheet, Ohmite Distributor
L100J30K Details Description
Related parts for L100J30K
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 BLK/BLK BOOT 5' datasheet.pdf
IC AMP LNA 900MHZ 22MCOB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf