Lumileds L135-B475003500001
L135-B475003500001 picture photo
Mfg. Part Number
L135-B475003500001
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
LED BLUE 480NM MID PWR 3535
Datasheet Download
L135-B475003500001.pdf
Availability of L135-B475003500001
QUANTITY
L135-B475003500001 Order Process
Ship out your order
Specifications of L135-B475003500001
Internal Part NumberEIS-L135-B475003500001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductLUXEON 3535L Colors
LUXEON Color LEDs
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesLUXEON 3535L
PackagingCut Tape (CT)
ColorBlue
Wavelength475nm (469nm ~ 480nm)
Flux @ 25°C, Current - Test11 lm (Typ)
Current - Test100mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3V
Current - Max200mA
Viewing Angle115°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Lumens/Watt @ Current - Test37 lm/W
Flux @ 85°C, Current - Test-
Thermal Resistance of Package35°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L135-B475003500001
Related LinksL135-B475, L135-B475003500001 Datasheet, Lumileds Distributor
L135-B475003500001 Details Description
Related parts for L135-B475003500001
RES 5.62 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
PCI EXP CONN 4X 64P 0.38U 3.1MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.54 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf