E-Switch L16PLR10CGRN
L16PLR10CGRN picture photo
Mfg. Part Number
L16PLR10CGRN
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT ROUND GRN 28VAC/DC
Datasheet Download
L16PLR10CGRN.pdf
Availability of L16PLR10CGRN
QUANTITY
L16PLR10CGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of L16PLR10CGRN
Internal Part NumberEIS-L16PLR10CGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationL16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL16
TypeIncandescent
Lamp ColorGreen
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsAC/DC
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 18.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L16PLR10CGRN
Related LinksL16PLR, L16PLR10CGRN Datasheet, E-Switch Distributor
L16PLR10CGRN Details Description
Related parts for L16PLR10CGRN
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
IC UART FIFO I2C/SPI 64B 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VANDAL RESISTANT LED PMI YELLOW datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
FAN 220VAC 80X38MM WR datasheet.pdf
INS BNCM CABLE ASSY 75OHM 100CM datasheet.pdf