E-Switch L16PLR10FREDRED
L16PLR10FREDRED picture photo
Mfg. Part Number
L16PLR10FREDRED
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT
Datasheet Download
L16PLR10FREDRED.pdf
Availability of L16PLR10FREDRED
QUANTITY
L16PLR10FREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of L16PLR10FREDRED
Internal Part NumberEIS-L16PLR10FREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelL16PLR10yyyyyyy.stp
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL16
TypeNeon
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyClear
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 18.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress ProtectionIP40
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L16PLR10FREDRED
Related LinksL16PLR1, L16PLR10FREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
L16PLR10FREDRED Details Description
Related parts for L16PLR10FREDRED
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG WITH SEAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT SKT datasheet.pdf