E-Switch L16PLR10FREDRED
L16PLR10FREDRED picture photo
Mfg. Part Number
L16PLR10FREDRED
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PILOT LIGHT
Datasheet Download
L16PLR10FREDRED.pdf
Availability of L16PLR10FREDRED
QUANTITY
L16PLR10FREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of L16PLR10FREDRED
Internal Part NumberEIS-L16PLR10FREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelL16PLR10yyyyyyy.stp
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL16
TypeNeon
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyClear
RatingsAC
Voltage110V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.63" (16.00mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 18.00mm
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination Style-
Ingress ProtectionIP40
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L16PLR10FREDRED
Related LinksL16PLR1, L16PLR10FREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
L16PLR10FREDRED Details Description
Related parts for L16PLR10FREDRED
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.3A (Switch) Backlight, Camera Flash 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT 90A 600V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
SENSOR 36CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.1A 43.2 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf