Ohmite L175J30K
L175J30K picture photo
Mfg. Part Number
L175J30K
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 30K OHM 5% 175W
Datasheet Download
L175J30K.pdf
Availability of L175J30K
QUANTITY
L175J30K Order Process
Ship out your order
Specifications of L175J30K
Internal Part NumberEIS-L175J30K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)175W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L175J30K
Related LinksL175, L175J30K Datasheet, Ohmite Distributor
L175J30K Details Description
Related parts for L175J30K
ESD HANDLER 12X4X1-1/4 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
C/A 62.5125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 10A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf