Ohmite L175J750E
L175J750E picture photo
Mfg. Part Number
L175J750E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 175W
Datasheet Download
L175J750E.pdf
Availability of L175J750E
QUANTITY
L175J750E Order Process
Ship out your order
Specifications of L175J750E
Internal Part NumberEIS-L175J750E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)175W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L175J750E
Related LinksL175, L175J750E Datasheet, Ohmite Distributor
L175J750E Details Description
Related parts for L175J750E
IC FPGA 316 I/O 432MBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A SOT429 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 5V datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
LP 5.08/90/5 BK datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 490MA 600 MOHM datasheet.pdf