Ohmite L175J750E
L175J750E picture photo
Mfg. Part Number
L175J750E
Brief Description
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 175W
Datasheet Download
L175J750E.pdf
Availability of L175J750E
QUANTITY
L175J750E Order Process
Ship out your order
Specifications of L175J750E
Internal Part NumberEIS-L175J750E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)175W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L175J750E
Related LinksL175, L175J750E Datasheet, Ohmite Distributor
L175J750E Details Description
Related parts for L175J750E
TRIMMER 50K OHM 0.3W TH datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF5 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V SMD datasheet.pdf