Amphenol Commercial Products L177DFA15SF179A
L177DFA15SF179A picture photo
Mfg. Part Number
L177DFA15SF179A
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
L177DFA15SF179A.pdf
Availability of L177DFA15SF179A
QUANTITY
L177DFA15SF179A Order Process
Ship out your order
Specifications of L177DFA15SF179A
Internal Part NumberEIS-L177DFA15SF179A
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177DFA15SF179A
Related LinksL177DFA, L177DFA15SF179A Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177DFA15SF179A Details Description
Related parts for L177DFA15SF179A
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN JACK CABLE EXT 1/4" 2POS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 80V 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 720MA 1 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH 3PST 15A 250VAC datasheet.pdf
MICRO 25C S 20" RBW JACKS NI datasheet.pdf