Amphenol Commercial Products L177DFA15ST
L177DFA15ST picture photo
Mfg. Part Number
L177DFA15ST
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L177DFA15ST.pdf
Availability of L177DFA15ST
QUANTITY
L177DFA15ST Order Process
Ship out your order
Specifications of L177DFA15ST
Internal Part NumberEIS-L177DFA15ST
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177DFA15ST
Related LinksL177D, L177DFA15ST Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177DFA15ST Details Description
Related parts for L177DFA15ST
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf