Amphenol Commercial Products L177DFC37S
L177DFC37S picture photo
Mfg. Part Number
L177DFC37S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L177DFC37S.pdf
Availability of L177DFC37S
QUANTITY
L177DFC37S Order Process
Ship out your order
Specifications of L177DFC37S
Internal Part NumberEIS-L177DFC37S
SeriesDF
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177DFC37S
Related LinksL177D, L177DFC37S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177DFC37S Details Description
Related parts for L177DFC37S
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB16 datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.1A 71 MOHM SMD datasheet.pdf