Amphenol Commercial Products L177HDAG26SOL2RM5
L177HDAG26SOL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L177HDAG26SOL2RM5
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L177HDAG26SOL2RM5.pdf
Availability of L177HDAG26SOL2RM5
QUANTITY
L177HDAG26SOL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L177HDAG26SOL2RM5
Internal Part NumberEIS-L177HDAG26SOL2RM5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177HDAG26SOL2RM5
Related LinksL177HDAG, L177HDAG26SOL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177HDAG26SOL2RM5 Details Description
Related parts for L177HDAG26SOL2RM5
RES SMD 0.56 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 23PO datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
PDU 3-PHASE SWITCHED datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.95V 5.95W datasheet.pdf