Amphenol Commercial Products L177HDDH78S
L177HDDH78S picture photo
Mfg. Part Number
L177HDDH78S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L177HDDH78S.pdf
Availability of L177HDDH78S
QUANTITY
L177HDDH78S Order Process
Ship out your order
Specifications of L177HDDH78S
Internal Part NumberEIS-L177HDDH78S
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177HDDH78S
Related LinksL177H, L177HDDH78S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177HDDH78S Details Description
Related parts for L177HDDH78S
IDC CABLE-AKR34A/ AE34G / APK34A datasheet.pdf
LABEL LSR POLYFN GRN 7.88 X .50" datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
RES 13.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
SWTCH WOBBLE/COIL SPRING DPDT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf