Amphenol Commercial Products L177HDE15SD1CH4R
L177HDE15SD1CH4R picture photo
Mfg. Part Number
L177HDE15SD1CH4R
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L177HDE15SD1CH4R.pdf
Availability of L177HDE15SD1CH4R
QUANTITY
L177HDE15SD1CH4R Order Process
Ship out your order
Specifications of L177HDE15SD1CH4R
Internal Part NumberEIS-L177HDE15SD1CH4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177HDE15SD1CH4R
Related LinksL177HDE1, L177HDE15SD1CH4R Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177HDE15SD1CH4R Details Description
Related parts for L177HDE15SD1CH4R
RES SMD 27 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 71A SO8FL datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
100UF 25V 9.5X32 105C AXI datasheet.pdf