Amphenol Commercial Products L177SDC37SOL2G
L177SDC37SOL2G picture photo
Mfg. Part Number
L177SDC37SOL2G
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L177SDC37SOL2G.pdf
Availability of L177SDC37SOL2G
QUANTITY
L177SDC37SOL2G Order Process
Ship out your order
Specifications of L177SDC37SOL2G
Internal Part NumberEIS-L177SDC37SOL2G
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177SDC37SOL2G
Related LinksL177SDC, L177SDC37SOL2G Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177SDC37SOL2G Details Description
Related parts for L177SDC37SOL2G
RES ARRAY 7 RES 5.1K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT 4-WAY WHITE datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CONN HDR SIDE ENTRY 28 POS 2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
ANT YAGI 5ELEM 470-490MHZ SILVER datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SMARTMESH IP MNGR 2.4GHZ 72QFN datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 250VDC datasheet.pdf