Amphenol Commercial Products L177SDH50SOL2RM5
L177SDH50SOL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L177SDH50SOL2RM5
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L177SDH50SOL2RM5.pdf
Availability of L177SDH50SOL2RM5
QUANTITY
L177SDH50SOL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L177SDH50SOL2RM5
Internal Part NumberEIS-L177SDH50SOL2RM5
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177SDH50SOL2RM5
Related LinksL177SDH5, L177SDH50SOL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177SDH50SOL2RM5 Details Description
Related parts for L177SDH50SOL2RM5
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 2.5-18V 10MSOP datasheet.pdf
SLIDE RAM datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SOD123H datasheet.pdf
ANT YAGI 10ELEM 450-470MHZ GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 16.9VC SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 PG29 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80 datasheet.pdf