Amphenol Commercial Products L177TSAG15SOL2RM5
L177TSAG15SOL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L177TSAG15SOL2RM5
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L177TSAG15SOL2RM5.pdf
Availability of L177TSAG15SOL2RM5
QUANTITY
L177TSAG15SOL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L177TSAG15SOL2RM5
Internal Part NumberEIS-L177TSAG15SOL2RM5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTS
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating600V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177TSAG15SOL2RM5
Related LinksL177TSAG, L177TSAG15SOL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177TSAG15SOL2RM5 Details Description
Related parts for L177TSAG15SOL2RM5
IDC CABLE - MKR20A/MC20G/MKR20A datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 165A INTAPAK datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR MAX19710 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.410" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 300V SCREW datasheet.pdf