Amphenol Commercial Products L17DAFRAA15S
L17DAFRAA15S picture photo
Mfg. Part Number
L17DAFRAA15S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
L17DAFRAA15S.pdf
Availability of L17DAFRAA15S
QUANTITY
L17DAFRAA15S Order Process
Ship out your order
Specifications of L17DAFRAA15S
Internal Part NumberEIS-L17DAFRAA15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDFR
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M3)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17DAFRAA15S
Related LinksL17DAF, L17DAFRAA15S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17DAFRAA15S Details Description
Related parts for L17DAFRAA15S
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SW PB MOM ILLUM FLUSH RND GREEN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 43A TO220-3-31 datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM NAT 10.32"L X 7.17"W datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP TRIM 1-24PF 750V PANEL MOUNT datasheet.pdf