Amphenol Commercial Products L17DAFRDA15SC309
L17DAFRDA15SC309 picture photo
Mfg. Part Number
L17DAFRDA15SC309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
L17DAFRDA15SC309.pdf
Availability of L17DAFRDA15SC309
QUANTITY
L17DAFRDA15SC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L17DAFRDA15SC309
Internal Part NumberEIS-L17DAFRDA15SC309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDFR
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureCable Side (4-40)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17DAFRDA15SC309
Related LinksL17DAFRD, L17DAFRDA15SC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17DAFRDA15SC309 Details Description
Related parts for L17DAFRDA15SC309
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SYSTEM CLOCK CHIP K8 56-SSOP datasheet.pdf
TOOL DIE ASSY 8AWG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 420KHZ RRO 10MINISO datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48VIN 3.4VOUT datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf