Amphenol Commercial Products L17TF1500102
L17TF1500102 picture photo
Mfg. Part Number
L17TF1500102
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
L17TF1500102.pdf
Availability of L17TF1500102
QUANTITY
L17TF1500102 Order Process
Ship out your order
Specifications of L17TF1500102
Internal Part NumberEIS-L17TF1500102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTF
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationPress-Fit
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17TF1500102
Related LinksL17TF1, L17TF1500102 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17TF1500102 Details Description
Related parts for L17TF1500102
FERRITE TUBULAR BEAD 6.35MM datasheet.pdf
OSC VCXO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK34H/AE34M/HPK34H datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 301 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.8V 70A 126W datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 700MA 953 MOHM datasheet.pdf
XCEDE HD RT 2W 3PVH 6COL WK datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf