Tamura L18P030S05R
L18P030S05R picture photo
Mfg. Part Number
L18P030S05R
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 30A AC/DC
Datasheet Download
L18P030S05R.pdf
Availability of L18P030S05R
QUANTITY
L18P030S05R Order Process
Ship out your order
Specifications of L18P030S05R
Internal Part NumberEIS-L18P030S05R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesL18PXXXS05
PackagingBulk
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing30A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity-
FrequencyDC ~ 100kHz
Linearity±1%
Accuracy-
Voltage - Supply5V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)15mA
Operating Temperature-30°C ~ 80°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L18P030S05R
Related LinksL18P0, L18P030S05R Datasheet, Tamura Distributor
L18P030S05R Details Description
Related parts for L18P030S05R
RES 1.2K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLT FLX 1.18" 0.50MM 37POS datasheet.pdf
T3008 (NO ACTUATOR), 1N/C+1N/O datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75K OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED 3MM 1POS GREEN DIFF RA SMD datasheet.pdf