Littelfuse L2004D3TP
L2004D3TP picture photo
Mfg. Part Number
L2004D3TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252
Datasheet Download
L2004D3TP.pdf
Availability of L2004D3TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004D3TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004D3TP
Internal Part NumberEIS-L2004D3TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)3mA
Current - Hold (Ih) (Max)5mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004D3TP
Related LinksL200, L2004D3TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004D3TP Details Description
Related parts for L2004D3TP
IC SWITCH HI/LO SIDE 16B 32-SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK COVER ACS 30A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 91MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.0005 OHM 1% 5W 1575 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 0.3A XDFN6 datasheet.pdf